13.
Hunyadi Mátyás - a legnagyobb magyar király!?
Hunyadi Mátyás kétséget kizáróan a magyar történelem egyik meghatározó alakja. A magyar mondavilágban, mint igazságos királyként maradt fenn az alakja. Valóban beszélhetünk egy igazságos magyar uralkodóról, aki csak a népe boldogulását tartja szem előtt? Valóban a legfontosabb feladatának tartotta a török elleni háborúkat és a keresztény világ védelmét? Mátyás egy új birodalom kiépítésén dolgozott? Ezekre és hasonló kérdésekre keressük a válaszokat.
Ajánlott könyvek, melyek mind kölcsönözhetők a Halis István Városi Könyvtárból! A címek a katalógusunkhoz vezetnek, ahol megnézhetitek, hogy ki lehet-e kölcsönzi a könyvet, vagy éppen olvassa-e valaki.
Korabeli (kortárs) irodalom:
- Bibliotheca Corviniana
- Galeotto Marzio: Galeotto Marcio könyve Mátyás király találó, bölcs és tréfás mondásairól és cselekedeteiről
- Mátyás király levelei, 1460-1490
Regények:
- Donászy Ferenc: Egy magyar diák élete Mátyás király korában
- Kiss Dénes: Jégenválasztott király
- Harsányi Zsolt: Mathias Rex
- Bíró Sándor: Mátyás király
- Jankovich Ferenc: Világverő Mátyás király
A témához kapcsolódó szakirodalom:
- Dümmerth Dezső: A két Hunyadi
- Hunyadi Mátyás. Emlékkönyv Mátyás király halálának 500. évfordulójára
- Zachar József: Hunyadi Mátyás és kora. Múltidézés trónra kerülése 550. évfordulós esztendejében
- Fraknói Vilmos: Hunyadi Mátyás király
- Fenyvesi László: Katonahistóriák Mátyás király korából
- Kardos Tibor: Ki volt Mátyás király?
- E. Kovács Péter: Matthias Corvinus
- Kisfaludy Katalin: Matthias Rex
- Teke Zsuzsa: Mátyás, a győzhetetlen király
- Csukovits Enikő (szerk.): Mátyás és a humanizmus
- Kubinyi András: Mátyás király
- Barta Gábor (szerk.): Mátyás király, 1458-1490
- Tarnóc Márton: Mátyás király és a magyarországi reneszánsz, 1450-1541
Gyermek szakirodalom:
- Pálosfalvi Tamás: A Hunyadiak kora, 1437-1490
- Virágvölgyi András: A király. Hunyadi Mátyás arcai
- Kiss Dénes: Így élt Mátyás király
- E. Kovács Péter: Mátyás, a reneszánsz király
Hasznos linkek:
Ajánlott filmek
Hagyaték/ Az igazságos - Mátyás király emlékezete.
A Hagyaték egy magyar dokumentumfilm sorozat, ahol Mátyás királynak is szenteltek egy részt. A 20 perces előadásban próbálják összefoglalni életét, legfontosabb döntéseit, tetteit, hagyományát. Sokat megismerhetünk azokról a mítoszokról, legendákról, amik a személyéhez köthetőek. A megszólaltatott történészeknek, néprajzkutaóknak köszönhetően egy érdekes és izgalmas Mátyás király kép rajzolódik ki előttünk.
Magyarország története/ Mathias Rex
A sorozat 14. részében megmutatjuk a kenyérmezei csata helyszínét és a reneszánsz stílus Alpokon inneni első megjelenését: Mátyás csodálatos visegrádi palotáját. Szó lesz arról, hogy az első nyomtatott könyv csaknem minden országban a Biblia volt, nálunk viszont - és ez igazán elgondolkodtató: a magyar nép története. De belelapozunk a Corvinákba is; felkeressük Vitéz János esztergomi dolgozószobáját és Janus Pannonius pécsi sírját. És azt tudták, hogy Mátyás egyik kedvelt közlekedési eszközének a neve a legtöbb európai nyelvben egy magyar település: Kocs nevét őrzi? (pl. angol coach, német Kutsche, katalán cotxe, spanyol coche, stb.)
Csataterek/ Szabács 1476 [Youtube]
A Csataterek animációs sorozat 7. részében Szabács ostromával ismerkedhetünk meg. Mátyás király ha tehette nem igazán bocsátkozott várostromokba. Szabács várának megvívása viszomt a török elleni harcainak egyik legnagyobb sikerének lehet tekinteni.
Mesék Mátyás királyról/ A kolozsvári bíró. Rend: Újvári László, 1981
Mátyás király álruhában éppen panasznapkor érkezik Kolozsvárra. Meglepődve tapasztalja, hogy senki sem panaszkodik. Aki mer panaszkodni, azt a bíró elküldi fát vágni. A "nagy orrú" is erre a sorsra jut. Mátyás egész nap dolgozik, de fizetséget nem kap. Az egyik farönkbe belevési a nevét. Amikor kiderül, hogy ő a király, a bíró térden csúszva kér bocsánatot. Büntetésként a bírónak fát kell vágnia a szegények számára, majd "megkenegetik" mogyorófavesszővel.
Magyar történelmi arcképcsarnok/ Beatrix királyné. Rend: Csonka Erzsébet, 1998
A filmsorozat dokumentumszövegek, önéletírások, levelek felhasználásával rajzolja meg a történelmi személyek portréját.Beatrix magyar királyné, életét követhetjük nyomon korabeli festmények és levélrészletek alapján.