2.
“A szabadság vihara.” "A Rettenthetetlen"-től "A hazafi"-ig
Nemzetek, népek népcsoportok szabadságharcai békés eszközökkel, fegyverekkel. Szabadságküzdelmek Európában, Amerikában – könyvben, cikkben, interneten és filmen. Amit boncolgatunk:
- a nemzetté válás és szabadságküzdelmek
- szabadságharcos hősök és haszonleső urak,
- magánháborúkból szabadságküzdelem,
- esélytelen hősök, esélyes harcok
- mártírhalálok emlékezete (egy mondatban, egy tettben egy élet)
Ajánlott könyvek, melyek mind kölcsönözhetők a Halis István Városi Könyvtárból! A címek a katalógusunkhoz vezetnek, ahol megnézhetitek, hogy ki lehet-e kölcsönzi a könyvet, vagy éppen olvassa-e valaki. (Frissítve: 2015.07.20)
Korabeli (kortárs) irodalom:
Jefferson, Thomas: A Függetlenségi Nyilatkozattól a vallásszabadság dekrétumáig
Borsody Iván: Amerikai évek. Egy magyar federalista vallomásai
Regények:
A témához kapcsolódó szakirodalom :
- Solt László: 1787. az amerikai történetírás évszázados vitájának újabb állomásai
- Hahner Péter: Így élt Washington
- Póka-Pivny Aladár, Zachar József: Az amerikai függetlenségi háború magyar hőse. Kováts Mihály ezredes élete 1724-1779
- Hahner Péter: A vadnyugat. 20 hős, 20 talány
- Hahner Péter: A régi rend alkonya. Egyetemes történet, 1648-1815
- Dee Brown: Wounded Knee-nél temessétek el a szívem. A vadnyugat története indián szemmel
- Borsányi László: Hontalanok a hazájukban. Az első amerikaiak történelme az Egyesült Államok történetében, XVII.-XIX. század
- Charles Sellers: Az Egyesült Államok története
- Az Egyesült Államok története. 1-2. köt.
- Lynn V. Foster: Mexikó története
- Neil Oliver: Skócia történelme
- Szántó György Tibor: Anglia története
-
Györfi János: Anglia rövid története
Ajánlott filmek
JÁTÉKFILMEK
1066 - Királyok háborúja. Rendezte: Justin Hardy, 2009.
A Hastingsi csata. Tostig Godwinson és III. Harald norvég király megtámadja Angliát. Két hétköznapi fiatal férfi, Tofi és Leofric olyan események sodrába kerülnek, amelyek egész Európa sorsát végképp megváltoztatják.
A rettenthetetlen. Rendezte Mell Gibson, 1995.
A rettenthetetlen jelző William Wallace-t, a XIII. századi skót felkelőt illeti, aki a skót történelemnek valóban az egyik hősi alakja. Sir William Wallace lovag többéves távollét után visszatér szülőföldjére, Skóciába. Kaotikus állapotok uralkodnak: a skót király trónörökös nélkül halt meg, ezért angol riválisa, a kegyetlen és hitetlen I. Edward elfoglalta trónját. A lovagnak hosszú rábeszélés és példamutatás után sikerül ütőképes hadsereggé kovácsolnia elfásult népét.
A hazafi. Rendezte Robert Emmerich, 2000.
Benjamin Martin (Mel Gibson) igazi harcos volt: kegyetlen, kiismerhetetlen, engesztelhetetlen. Mára azonban egyedül neveli hét gyerekét, és rájött arra, hogy a béke létszükséglet számára. Az amerikai függetlenségi háború azonban nem kedvez a kívülállóknak és a legnagyobb fiú, Gabriel (Heath Ledger) másképp gondolkodik, mint apja: kerüljön bármibe, a függetlenséget akarja szolgálni.
Alamo - a 13 napos ostrom. Rendezte John Lee Hancock, 2004.
A tapasztalatlan Travis ezredesnek (Patrick Wilson) nincs esélye Bowie (Jason Patric) tekintélyével szemben, akit vakon követnek emberei. A mexikói fenyegetés azonban összekovácsolja a riválisokat, akiknek Davy Crockett (Billy Bob Thornton), a legendás képviselő segítségével kell megszervezniük Alamo védelmét, mely az utolsó mentsvára Texasnak.
Alamo rendezte John Wayne, 1960.
1836. A Texasi Forradalom egyik kulcsfontosságú eseménye az Alamo-i csata. A felkelők maroknyi csapat több, mint tízszeres túlerővel szemben védte az alamoi missziót.
Halhatatlanok rendezte Tarsem Singh, 2011.
Heraklion kegyetlen és vérszomjas királya, Hyperion és ádáz hadserege az egész ókori Hellászt lángba borítja, hogy rátaláljon a rég elveszett epiruszi íjra. A félelmetes hatalommal bíró fegyverrel a király letaszíthatja az isteneket az Olümposzról, és a világ urává lehet. Hyperion és légiói könyörtelen hatékonysággal perzselnek fel mindent maguk körül, és úgy tűnik, senki sem állíthatja meg őket. Egy Thészeusz nevezetű fiatal kőfaragó bosszút esküszik, miután Hyperion feldúlja a faluját, és megöli az édesanyját. Phaedra, a papnő, látja a jövőt, és miután találkozik Thészeusszal, meggyőződésévé válik, hogy a férfi az egyetlen, aki véget vethet a pusztításnak. A nő segítségével Thészeusznak sikerül maroknyi csapatot összegyűjtenie, és elindul, hogy megvívja a végső, elkeseredett csatát az emberiség megmentésére.
Farkasokkal táncoló rendezte Kevin Costner, 1990.
Tennessee-ben javában dúl a polgárháború. Dunbar hadnagy az áthelyezést választja a nyugati frontra - egy hőstett elismeréseként. Amikor megérkezik a Sedgewick erődbe, rá kell döbbennie, hogy az már régóta magányosan áll, és ő az egyetlen lakója. Hamarosan kapcsolatba kerül a sziú törzzsel, köztük a szent emberrel (Vergődő Madár), a harcossal (Szélfútta Haj), a törzsfőnökkel (Tíz Medve), valamint Álló Ököllel, egy fehér nővel, akit még gyermekként fogadott be a törzs. Dunbar becsületes és bátor cselekedetei nyomán fokról fokra kölcsönös elismerés és csodálat épül ki közte és a sziú törzs tagjai között. Dunbar egyre inkább beépül a törzsbe, izgalmas szerelmi kalandba bonyolódik Álló Ököllel, és életre szóló barátságot köt a bennszülöttekkel.
Geronimo- az amerikai legenda rendezte Walter Hill, 1993.
A mexikói hadsereg támadást intézett az apacsok ellen és a vérengzésben idős, magatehetetlen emberek, nők és gyermekek százai , köztük Geronimo anyja, felesége és gyermeke vesztette életét. Ennek hatására Geronimo lett az amerikaiakkal és a mexikóiakkal nyíltan szembeszálló apacs indiánok vezetője, azoké, akiket a számos ellenük indított fehér megtorló hadjárat során a szó szoros értelmében megtizedeltek, és rezervátumba akartak kényszeríteni. A harcok során 1886-ban Geronimo 35 férfiből 101 asszonyból és 8 fiúból álló csapata 18 hónapon keresztül vezette félre a több ezres hadsereget. Az ellenállás látszólag sikerrel járt, az amerikai kormány szavatolta az apacsok visszaköltöztetését szülőföldjükre...
Wounded Knee-nél temessétek el a szívem rendezte Yves Simoneau, 2007.
Bár a sziú törzsek a Little Big Horn-i csatában legyőzték a Custer tábornok vezette 7. lovasezredet, az indiánok helyzete tovább romlik. A bosszúra éhes fehérek ki akarják űzni őket a szent földjükről, az aranyban gazdag Black Hillsből. Csak Dawes szenátor emel szót az érdekükben. Eközben Charles Eastman, a fiatal, indián származású orvos mindent megtesz annak érdekében, hogy jobbá tegye az életet népe számára. Az indiánok azonban már csak az új messiás eljövetelében reménykednek. A fehérek rossz szemmel nézik ellenállásukat, vezetőjüket, Ülő Bika törzsfőt meggyilkolják, és mészárlást rendeznek a Wounded Knee-pataknál.
Az utolsó mohikán rendezte Michael Mann, 1992.
A James F. Cooper regényéből készült kalandos és egyben romantikus film még abban az időben játszódik, amikor Anglia és Franciaország egymás ellen háborúzott Amerikában. Az örökös háború megosztotta az indián törzseket, és arra kényszerítette őket, hogy állást foglaljanak valamelyik fél mellett. Sólyomszem, a mohikánok között nevelkedett sápadtarcú beleszeret egy angol tiszt lányába, Corába. A huron Maguának is szüksége van a lányra, hogy sakkba tudja tartani az angolokat. Sólyomszem, Csingacsguk, Unkasz, Alice és Cora megkezdik véget nem érő menekülésüket.
Chayenne alkony rendezte Ralph Nelson, 1970.
Mikor egy amerikai lovascsapatot lemészárolnak az indiánok, csupán két túlélője marad a véres összecsapásnak: Honus, egy naiv közlegény, aki igazi hazafi, és Cresta, egy fiatal nő, aki már két éve az indiánokkal él, és ennek következményeképpen már inkább kötődik hozzájuk, mint az amerikaiakhoz. Honus és Cresta együtt indulnak a hadsereg központi táborába, és az út során Honus egyre nagyobb konfliktusba kerül önmagával: nagyon tetszik neki a lány, de nem tud megbarátkozni amerika-ellenes nézeteivel. Azon az éjszakán érik el a tábort, amikor a katonák tökéletesen megsemmisítenek egy indián falut...